Martin, leto XL, številka 4
EVHARISTIJA = SREČEVANJE Z VSTALIM GOSPODOM
TEŽAVE Z BIRMANSKIMI BOTRI
V zadnjem času so se slovenski mediji razpisali o odločitvi murskosoboške škofije, da ukine službo birmanskih botrov. Za to so se odločili zaradi težav, povezanih z izbiro botrov. Botri namreč pogosto ne izpolnjujejo pogojev za to službo, zaradi česar je ogrožena svetost zakramenta birme.
Sam menim, da ukinitev botrstva pri birmi ni pametna odločitev. Res pa je, da se tudi sam pogosto soočam s težavo, da ljudje želijo dobiti potrdilo za krstnega ali birmanskega botra, pa ne izpolnjujejo niti osnovnih pogojev. Kaj storiti v takem primeru? Če potrdilo izdam, imam slabo vest, ker vem, da sva oba z botrskim kandidatom podpisala lažno izjavo; če pa potrdila ne izdam, potem se marsikdaj name usuje plaz kritik in očitkov, kako sem nerazumevajoč in nedostopen.
Kaj je pravzaprav vloga birmanskega botra? Da birmancu s svojo besedo in zgledom pokaže, kako naj po birmi živi. Z birmo je prejel vse potrebne darove za samostojno krščansko življenje, vendar potrebuje močno oporo, ki ga na tej poti spremlja in to je boter. Zato je boter birmancu velik blagoslov, če se zanj zanima, ga spremlja, zanj moli in mu daje dober zgled življenja po veri.
Dobrega botra je danes težko dobiti. Marsikateri birmanec preprosto nima posebne izbire. Osebno menim, da prihajajo časi, kot so bili v apostolski dobi, ko so birmanci izbirali botre ne po sorodstveni liniji, ampak znotraj cerkvenega občestva – izmed tistih, ki so primerni za to službo. Nekaj moramo jasno vedeti: za slabega botra je bolje, da ga ni, ker bo otroku v pohujšanje in bo naredil več škode, kot koristi.
Botrstvo je služba v Cerkvi. Tako, kot za vsako službo, mora tudi boter izpolnjevati določene pogoje. Oglejmo si še enkrat, kaj v zvezi z botrstvom določa zakonik cerkvenega prava:
- mora biti star vsaj 16 let;
- da je katoličan in je prejel obhajilo in birmo;
- živeti mora primerno veri in nalogi, ki jo bo sprejel (da hodi ob nedeljah k maši, redno k spovedi in da se trudi za pošteno življenje);
- da ne živi zgolj v civilnem zakonu ali v zunajzakonski skupnosti;
- boter svojemu otroku ne sme biti oče ali mati, saj naj bi bil boter staršem pomočnik pri vzgoji.
Ko izbirate krstne ali birmanske botre, upoštevajte gornja navodila.
SPOROČILA!
1. 33-DNEVNA PRIPRAVA na posvetitev Jezusovemu in Marijinemu Srcu se začenja v torek, 11. aprila. Slovesno posvetitev bomo opravili na praznik fatimske Matere Božje, maja ob 19. uri, ob navzočnosti g. nadškofa S. Zoreta.
2. NA NEDELJO BOŽJEGA USMILJENJA (16. aprila) ob 15. uri bomo imeli v cerkvi pobožnost v čast Božjemu usmiljenju.
3. TEDEN MOLITVE ZA DUHOVNE POKLICE bo potekal od 23. do 30. aprila. Potreba po novih duhovnih poklicih je zelo velika, zato prihajajmo pred Gospoda z gorečo molitvijo za to, da bi se mladi odzvali Gospodovemu klicu.
4. ŠMARNIČNA POBOŽNOST V MAJU bo letos nekoliko spremenjena. Imeli bomo dvojne šmarnice in sicer:
- ob 18. uri za otroke (brez maše). Te šmarnice bodo oblikovale in vodile mlade mamice. Starši, spodbudite svoje otroke, da se bodo radi udeležili šmarnic in kolikor je možno, tudi vi prihajajte z njimi. Spoznavali bomo življenje blaženega Lojzeta Grozdeta. 1. dan (ponedeljek) začnemo s sv. mašo ob 19. uri.
- pri redni sv. maši za odrasle. Predstavljeno bo življenje Božje služabnice Magdalene Gornik.
5. KRŠČEVANJE OTROK bo v nedeljo, 7.5., priprava pa 6.5. ob 20. uri.
6. FLORIJAN je zavetnik gasilcev. V nedeljo, 7. maja ob 9. uri bo pri sv. Uršuli v Srednjih Bitnjah sv. maša za vse žive in pokojne gasilce in gasilke.
URADNE URE ponedeljek: 8.00-10.00; torek: 17.00-18.00; petek: 10.00-12.00 (razen na prvi petek v mesecu, ko obhajam bolnike).
Izdal:
ŽU KR-Šmartin
Odgovarja: Bojan Likar, župnik
tel. 04 270 11 10 ali 041 545 258
MAŠNI NAMENI so v MARTINU v PDF obliki
(odprite ali prenesite)
OPOMBA: Pri mašnih namenih sta največkrat zapisana vsaj dva namena, čeprav mašujem sam. Oba tudi imenujem pri sv. maši. Ker duhovnik enkrat lahko opravi le en namen, enega oddam duhovnikom, ki nimajo svojih mašnih namenov. Zagotavljam vam, da so vsi mašni nameni opravljeni. To je namreč duhovnikova velika skrb in odgovornost.