Božja beseda za danes

 

Baragov vrtec

Peresnica-sm
BARAGOV VRTEC

Kontakt

ŽUPNIJA

Tel.: 04 270 11 10

Mail:zupnija@kranjsmartin.si

Kliknite za: Več informacij!


KARITAS

Tel.:(+386) 031 614 484

Mail: karitas@kranjsmartin.si

Kliknite za: Več informacij!

Povezave

biblija

hozana

druzina

radio-ogjnisce

rkc

24kul

 

Leto XXXIX Štev.: 2 Datum: 6. 2. 2021

Odprite ali prenesite MARTINA v PDF obliki s klikom na: PRENOS 

KAKO FANTASTIČNO JE ŽIVETI!

Bog te je ustvaril enkratnega in neponovljivega – med milijardami ljudi na svetu ti ni enakega. Mar ni to čudovito, skoraj neverjetno? Pa vendar je res. Da bi ta čudež enkratnosti lahko spoznal, moraš spoznati sebe. Pa smo spet pri bistvenih vprašanjih: Kdo sem? Kam grem? Kaj hočeš zame, Bog?

Vprašaj se: Kaj je tisto, po čemer v resnici hrepenim, tisto, kar si zares želim? Kaj je tisto, za kar se mi je vredno boriti? Tisto, zaradi česar je zame vredno vsako jutro vstati? Tisto, za kar sem pripravljen marsikaj žrtvovati?

Učenje španščine, popravljanje motorjev, skrb za brezdomce, letenje s padalom, igra z majhnimi otroki … Si želiš početi točno to in ne česa drugega? Te ravno ta dejavnost pomirja in polni z notranjim veseljem? Si ob njej osredotočen, potopljen v trenutek in pozabljaš na svet okrog sebe? Ti ob tej dejavnosti čas neopazno mineva?

Potem si gotovo na pravi poti in lahko govoriš o svojih pristnih, gorečih željah – svojih srčnih željah. Srčne želje so kot zvezde, ki ti osvetljujejo pot, po kateri potuješ bliže k sebi. One potrjujejo tvojo enkratnost in te hkrati ločujejo, razmejujejo od drugih, ki imajo svoje želje in so zanje tudi odgovorni. Tvoje srčne želje se vedno nanašajo samo nate – opominjajo te, da prevzemi odgovornost zase, za svoje počutje in življenje, silijo te v aktivnost in dejavno prizadevanje za točno določen cilj, ter tako skrbijo za tvoj osebni razvoj, tvojo samouresničitev, tvojo srečo.


Veliko ljudi danes ne ve, kaj bi sploh radi, ali pa brez sape dirja od ene želje do druge. Če se to dogaja tudi tebi, pozorno poglej svoje življenje. Morda je polno navlake – namreč vsega tistega, kar ti zamegljuje pogled in te ovira pri odkrivanju tvojih srčnih in zato bistvenih želja. Navlaka je ves hrup in vsi oglasi okrog tebe. Navlaka pa je lahko tudi v tebi, v tvojih mislih in srcu. To so primerjave z drugimi, češ, kaj vse imajo in počnejo, ti pa (še) ne. To je tudi podrejanje in slepo sledenje drugim samo zato, ker si želiš biti del njih. Ne nazadnje so navlaka tudi pametni nasveti o tem, katero šolo in poklic moraš izbrati, da ti bo v življenju lažje, udobneje, da boš dobil varno delovno mesto, da boš dobro zaslužil …

Lahko si misliš, da v takšnem neredu ne moreš slišati svojega srca. Čas je za čistilno akcijo! Ta seveda terja trud, a verjemi, izplača se. Prisluhni tihemu šepetu v svoji notranjosti, vztrajnemu hrepenenju, ki te vleče v točno določeno smer, ki te razveseli že tedaj, ko samo pomisliš nanj, ki ti daje občutek izpolnjenosti in notranjega miru! Nagrajen boš s poznavanjem sebe in svojih pristnih, srčnih želja, ki jih je vate položil Bog. Te ti bodo kazale pravo pot naprej in ti dajale moč, da vztrajaš tudi tedaj, ko ti bo težko. Ko se boš srčni nalogi ves posvetil – ko se ji boš predal s srcem, dušo in telesom, boš dobil tudi tisto pravo, srčno motivacijo, ki ti bo pomagala, da dosežeš izbrani cilj.

MAŠNI NAMENI:

Pon. 7.2. Šmartin 7.30 Po namenu
      18.00 +Anton  KNAPIČ, obl.
        +Francka in Marko JUVAN, obl.
Tor. 8.2. Šmartin 18.00 +Franc PODLIPNIK; +Viktorija PERNUŠ, obl.
Sre. 9.2. Šmartin 7.30 +Fedor VALENTIN, obl.
      18.00 +Ivan ROZMAN, obl.
Čet. 10.2. Šmartin 18.00 +Frančiška BENEDIK, 7. dan
        +Anton LEBAR
Pet. 11.2. Šmartin 18.00 +Ljudmila DODEV, 30. dan
        +Justa, Doda in Vitore CURANOVIĆ
Sob. 12.2. Šmartin 18.00 +Janez in Angela MILAČ; +Ciril KOK
NED. 13.2. Šmartin 8.00 +Marija in Anica BERČIČ, obl.
6. nedelja       +mama Lucija in brat Ivan AHČIN, obl.
med letom     10.00 +Karmen BREZAR; +Vinko KOKALJ
      18.00 ZA ŽIVE IN POKOJNE FARANE
Pon. 14.2. Šmartin 7.30 +g. Rudi TRŠINAR
    Sv.Jernej 18.00 +Lovrenc KODRAN, obl. in vsi KODRANOVI
Tor. 15.2. Šmartin 18.00 +Pavla PINTAR in Marinka JUSTIN
        +Anton in Jelka KERN, obl.
Sre. 16.2. Šmartin 7.30 +Silva ZIHERL
      18.00 +Franc KONJEDIČ
Čet. 17.2. Šmartin 18.00 +Ana ZUPAN (Benedkovi); Za hčerko po namenu
Pet. 18.2. Šmartin 18.00 +Irma MOŽINA; +Samo JEMEC
Sob. 19.2. Šmartin 18.00 +ŠTEFANOV Francelj in hčerka Kristina
        ++starši, bratje in sestre DOLINAR
NED. 20.2. Šmartin 8.00 +Marija JAVORNIK, obl.
7. nedelja     10.00 +Mira MELINEC, obl.; ++BERTALANIČEVI
med letom     18.00 ZA ŽIVE IN POKOJNE FARANE
Pon. 21.2. Šmartin 7.30 ++starši in stric AVSENEK
      18.00 +Angela in Edvard JURJEVEC,obl.in brat Marjan
Tor. 22.2. Šmartin 18.00 +Danijela SODNIKAR, 30. dan
        Za verne duše v vicah
Sre. 23.2. Šmartin 7.30 Po namenu
      18.00 +Antonija ROTAR, obl.
        +Ivan KODRAN in Ivka PISOVEC
Čet. 24.2. Šmartin 18.00 ++OBLAKOVI in RAVNIKOVI
        +Stanislava ROZMAN in starši
Pet. 25.2. Šmartin 18.00 +Karel in Marica MAKUC; +Franc Rafael KALAN
Sob. 26.2. Šmartin 18.00 +Lucija MAZI, obl.; +Janez ŠPIČEK
NED. 27.2. Šmartin 8.00 +Janko RADEJ, obl.; +Marija in Ludvik KOKALJ
8. nedelja     10.00 +Zlata MIŠIČ; +Stane in Jožica ZAVRL, obl.
med letom     18.00 ZA ŽIVE IN POKOJNE FARANE

  

SINODALNO DOGAJANJE

V soboto, 29.1., smo imeli po spletu nadškofijsko sinodalno srečanje članov ŽPS. Hvala članom iz naše župnije, ki ste se udeležili srečanja.
V 1. DELU nas je nagovoril g. nadškof. Najprej se je zahvalil vsem, ki so sprejeli članstvo v novem ŽPS. Izpostavil je trenutne razmere, s katerimi se soočamo. Epidemija je žal pustila mnoge negativne posledice. Ena izmed njih je medsebojno izključevanje (npr. cepilci in anti-cepilci), kar nas postavlja pred izziv. Ne smemo dovoliti, da nas to razdvoji, ampak iskati način sobivanja, da se naučimo medsebojnega spoštovanja in soodgovornosti pri obvladovanju epidemije. Delujmo povezovalno in dialoško! Zelo pomembna je molitev za končanje epidemije. Bog nas v teh razmerah uči moliti in zaupati.
Na koncu je g. nadškof spregovoril o »po-covidni pastorali«. V tem času so mnogi ostali zvesti, nekateri pa so se oddaljili. Zvestim je treba izkazati pozornost in hvaležnost; veliko skrb pa posvečati tistim, ki so odšli. Tu bo veliko iskanja, da bomo pod vodstvom Sv. Duha naredili, kar moremo narediti.

V 2. DELU nam je predstavnica sinodalnega odbora predstavila sinodalni proces. Izpostavila je misel papeža Frančiška, da je sinoda največje dogajanje po II. vatikanskem koncilu. Sinoda je dar in naloga. Skupaj bomo prepoznali, kaj nam pomaga živeti OBČESTVO, doseči SODELOVANJE in se odpreti POSLANSTVU. K sodelovanju na sinodi smo povabljeni prav vsi. Vsi imamo namreč svoje darove, s katerimi lahko sodelujemo in delamo svet lepši. Sinodalni odbor je pripravil delovno gradivo, ki je razdeljeno na 10 poglavij. Poleg predstavljene vsebine je navedenih nekaj vprašanj, ob katerih se pogovarjamo, napišemo zaključke in jih pošljemo sinodalnemu odboru. Zelo zaželeno je, da se tematike poleg ŽPS lotijo tudi druge skupine v župniji: mladi, zakonske in molitvene skupine, pevski zbori, …

V 3. DELU smo se razdelili v skupine, obravnavali po eno izmed predlaganih tem in oblikovali sklepe. Bilo je zelo prisrčno in izkazalo se je, kako zelo so nam takšna srečanja potrebna.
Bilo bi zelo primerno, da se sinodalne vsebine lotijo tudi različne skupine v naši župniji. Sporočite mi, da se z vsako skupino konkretneje pogovorimo.

S P O R O Č I L A !

1. SVETOVNI DAN BOLNIKOV obhajamo 11. februarja, na god lurške Matere Božje. Spomnili se jih bomo pri sv. maši. Kdor bo želel, bo lahko prejel zakrament sv. bolniškega maziljenja.
2. OFER ZA posodobitev zvonjenja pri cerkvi sv. Jerneja bo v nedeljo, 20. 2.

URADNE URE: ponedeljek: 8.00-10.00; torek: 17.00-18.00; petek: 10.00-12.00
Izdal: ŽU KR-Šmartin; Odgovarja: B. Likar, župnik; tel. 270-11-10 (041/545-258)

Copyright © 2014 Župnija Kranj-Šmartin. Vse pravice pridržane. Izdelava spletne strani: Art Konjedic

template-joomspirit